Recenze doutníků

Online Cigar Club

Don Kiki Gold Label

Výrobce: Cuban Crafters / Don Kiki – Karen Berger

Velikost: Robusto

Původ: Nikaragua

Doba kouření: cca 60 – 70 min.

Krycí list: Maduro

Vázací list: Nikaragua

Náplň: Nikaragua

Dnes jsem se zaměřil na tento luxusní kousek a k tomu jsem si vybral tři rumy jako takový malý test chutí. Bude se jednat o nedoslazovaný, doslazovaný a sladký rum, různých značek. Doutník je blendován uznávaným, ač zesnulým Donem Kikim a balen v jedné z nejlších fabrik Estelí cigars. Vyrábí ho značka Don Kiki vedená krásnou Karen Berger. Na konci článku najdete bohatou fotogalerii.

Vzhled:

Doutník působí moc hezkým a luxusním dojmem a na rozdíl od Silver label, je tento gold skutečně exkluzivní. Dle mého názoru se jedná o hodně elegantní zpracování ne jen prstýnku ale taky je krásně ubalen do maduro krycího listu, který je hezky olejnatý.

Chuť a vůně:

Hned po přičichnutí zacítíte čokoládu a zemitost, to samé také v chladném potahu. Po zapálení se ihned rozvine zemitost, hlína spojení se sladkostí čokolády a koření. Od 2/3 se začíná měnit chuť čokolády v kakao a černé kafé v spojení opět se zemitostí a jemně hlíny. Vše je doprovázené plnou chutí tabáku. Hodně povedená paleta chutí.

Hoření, kouření, síla:

Doutník působí hodně silně a já odhaduji sílu na cca 4-5/5. Hoření je bezproblémové a za mně známka 1, neboli 5*. Dymová produkce je taky působivá a dost mohutná. Popel držel cca do středu 2/3. Kouřil jsem přibližně 65 min.

Párování s rumem Appleton Estate 12 yo Rare Casks (nedoslazovaný):

Jako první jsem zvolil nedoslazovaný jamajský rum Appleton Estate 12 yo Rare Casks. Je to směs rumů, z nichž nejmladší zrál 12 let. V chuti můžeme zacítit dřevo, kakao anebo ovocné tóny.

Ve spojení s doutníkem jsem pozoroval spojení zemitosti, kakaa a dřevo co mělo za následek sušší, ale výraznou chuť všech jmenovaných složek. Kdo má rád například k doutníku whisky, zajisté mu bude chutnat i táto kombinace, každopádně nebude tak násilná, spíš jemnější a víc relaxační. V mém pořadí oblíbenosti z tohoto testu se umístil na 2. místě.

Párování s rumem Austrian Empire Navy Reserva 1863 (doslazovaný):

Druhý je doslazovaný rum z Barbadosu Austrian Empire Navy Reserva 1863 od výrobce Albert Michler. Název nese rok založení likérky Alberta Michlera a přináší tak kombinaci tradice a technického pokroku. Rum zrál v amerických a francouzských sudech. Je to směs rumů 5-12 ročních. Chuť je hodně příjemná, sladší s tóny kokosu, banánu a kávy.

Ve spojení s doutníkem, v tomto případě se sladším madurem, jde o moc povedenou sladší kombinaci která mně hodně bavila. Kokos, banán, káva a čokoláda v pozadí se zemitostí vytvářejí pochopitelně moc dobrý požitek. V mém pořadí oblíbenosti z tohoto testu se umístil na 1. místě.

Párování s rumem Demon´s Share 6 yo (sladký):

Poslední je sladký rum Demon´s Share 6 yo z Panamy. Destilace probíhá v destilační koloně, poté tento rum zraje procesem pomalého zrání po dobu 6 let ve znovu vypálených sudech z amerického dubu. Následně je infuzován pomerančovou kůrou a vanilkovými lusky. Ja ve vuni cítim hodně pomeranče a punč, co se také odzrkadluje také v chuti, kde v pozadí cítím i citrusové tóny a dřevo.

Toto spojení s doutníkem je už hodně sladké, místami mírně nepříjemné kvůli výrazné vůni. V mém pořadí oblíbenosti z tohoto testu se umístil na 3. místě.

Celkové zhodnocení:

Táto recenze doutníku s párováním se třemi rumy, mi dalo nový nadhled na celou tuhle problematiku. Za 1. hodně mně to bavilo a objevování chutí nebilo nikdy zábavnější, za 2. jak nedoslazovaný, tak doslazovaný rum je vhodný k doutníku a každý rumař a doutníkář si přijde na své. Rozhodně doporučuji tyto dvě kombinace otestovat. Co se týče doutníku, jak jsem už psal jedná se o luxusní a silný kousek, který rozhodně budu ješte v budoucnu opakovat.

Příběh značky Don Kiki/Karen Berger:

Říká vám něco jméno Enrique Berger? Možná jej znáte pod přezdívkou “Don Kiki”. Před dvěma lety bohužel vyhlášený masterblender Don Kiki odešel do doutníkového nebe. Karen Berger, jeho žena, se nechala slyšet, že Enriquova láska a vášeň k doutníkům proudí nadále skrz její činy mezi milovníky kouření. Proto vytvořila unikátní doutník K by Karen Berger, jako poctu velkému Kikimu a zároveň navazuje na tradici doutníků Don Kiki. Karen je narozena v Nicaragui v Estelí a vztah k doutníkům je v ní od mala, proto nám muže nabízet jen tu nejlepší kvalitu. Často označovaná jako „Cigar Queen“ tedy doutníková královna.

Vše z článku k zakoupení zde:

Don Kiki Gold Label

https://doutniky-rb.cz/don-kiki-gold-label-robusto

Appleton Estate 12 yo Rare Casks

https://www.warehouse1.cz/cs/appleton-estate-12-y-o-rare-casks?gclid=CjwKCAjwm7mEBhBsEiwA_of-TNMIsgHeMYU5-5pAiPPgBR5SyD9257FJeguRyDzFNVcUQZs2HOhtvBoCwBMQAvD_BwE

Austrian Empire Navy Reserva 1863

https://doutniky-rb.cz/alkohol/karibsky-rum/austrian-empire-navy-rum/austrian-empire-reserva-1863

Demon´s Share 6 yo

https://www.warehouse1.cz/cs/demon-s-share-2

Fotky najdete také na mém instagramu: Martin Socha (mscigars)

Zajímají vás doutníky? Nezapomeňte se přidat do FB skupiny: Online Cigar Club

admin • 02/05/2021


Previous Post

Next Post

Napsat komentář