Recenze doutníků

Online Cigar Club

Uchovávaní doutníků

Pro dokonalý požitek z kouření je také nutné správné skladování doutníku. Aby doutníky dosahovaly požadované kvality, musí být v evropských podmínkách uchovávány ve správném prostředí. Toto prostředí nám zajistí, tzv. humidor. Pro mnoho, anebo většinu kuřáku je skladování jeho oblíbených doutníku stejná vášeň jako samotné kouření.

Humidor a příslušenství

Humidor slouží ke skladování doutníků. Humidory se původně vyráběly z cedrového dřeva jako celodřevěné, protože cedr pomáhá chuti a věku doutníků. Cedr také ideálně drží vlhkost, která je nutná pro udržování vlhkosti v humidoru na konstantní úrovni. V současné době jsou humidory vyráběny z novějších materiálů a jsou vykládány cedrovou dýhou lepenou na korpus humidoru. I ty nejdražší humidory na českém trhu jsou vyráběny jako kompozitní materiál a nejsou pouze z cedrového dřeva. I zde platí, že čím levnější humidor, tím horší je jeho kvalita. Tak jako doutníky, kupujte humidory u svého ověřeného prodejce který vám poradí s humidorem dle vašeho požadavku.

Doutníky je potřeba udržovat v 65-70% relativní vlhkosti a ideálně v teplotě 19-21° C, v těchto podmínkách nabízejí nejlepší kvalitu tabáku. Je samozřejmé, že nelze vždy docílit výše uvedených hodnot, ale je potřeba udržet doutníky ve vlhkosti v rozmezí 60 – 72 % a teplotě nepřesahující 30° C. Pokud jsou naplněny výše uvedené podmínky, tabák hoří plynule a chutná nejlépe, když doutník byl v tomto rozsahu. Suchý doutník hoří rychle a má drsné chuti. Moc vlhké doutníky je těžké udržet zapálené a dále pokud bude vysoká vlhkost působit dlouhodoběji, může začít v humidoru a na doutnících růst zelená plíseň. Tato je zcela nepřípustná!!! Můžete se setkat i s bílou plísní, tato ničemu nevadí a stačí ji jen otřít.

Tip.: Kubánské doutníky udržujeme ve vlhkosti cca 65%, ostatní v cca 69-70% relativní vlhkosti. Když chcete doutníky uchovávat víc let na staření je potřeba udržovat rovnoměrnou vlhkost a teplotu bez velikého výkyvu.

Rozdělení humidorů vám přinesu v příštím článku, ale pro zajímavost, když půjdete do cigar shopu a budete se v humidoru procházet napr. Doutníky RB, jmenuje se to Walk – IN HUMIDOR.

Tip.: Pokud nevlastníte humidor a nechcete jej zatím zakoupit, je možné použít vzduchotěsné igelitové pytlíky anebo potravinové vzduchotěsné dózy, do kterých vložíte spolu s doutníky také zvlhčovací pytlíky napr.značka Boveda. Bovedu můžete libovolně uložit také přímo na doutníky.

Humidor by se měl vždy pevně zavírat a poskytovat uzávěr, který udržuje vlhkost uvnitř na konstantní úrovni. Zvlhčovač je jediná součást humidoru, kterou lze docílit správné vlhkosti. Pokud se začne hodnota vlhkosti v humidoru snižovat, může to být nějakou z těchto možností:

  • do humidoru byly vloženy nové doutníky a tyto natáhly vlhkost, protože byly vyschlé. Zde stačí pouze počkat, až se zase vlhkost vrátí zpět na správnou hodnotu, v případě, že se během dnou dní vlhkost nevrátí zpět, je nutné doplnit tekutinu do zvlhčovače,
  • humidor zůstal nedopatřením delší dobu nedovřený. Zde stačí počkat, zda se zase vlhkost vrátí zpět na správnou hodnotu, v případě, že se během několika hodin vlhkost nevrátí zpět, je nutné doplnit tekutinu do zvlhčovače,
  • bez zjevné příčiny vlhkost v humidoru neustále klesá. Zde je nutné doplnit tekutinu do zvlhčovače.

Z vlastní zkušenosti doporučuji standardní zvlhčovač jedenkrát za dva roky vyměnit. V poslední době se na trhu objevily polymerové zvlhčovače, u těchto ještě jejich životnost nevíme.  

Další možnosti jak zajistit správnou vlhkost je použití Boveda sáčku. Boveda je unikátní způsob udržování konstantní vlhkosti v uzavřené nádobě. Uvnitř sáčku je speciální sůl, která dokáže držet vlhkost na úrovni 60-72%. Dle toho jaký typ bovedy zvolíte, informujte se u svého prodejce která velikost a % Boveda bude pro vás a váš humidor vhodná. Tento sáček stačí vožit do humidoru a zavlhčí se to v podstatě samo, zde je výhoda že Boveda zavlhčuje a taky odvlhčuje, v praxi to znamená, že udržuje vlhkosti v závislosti na tom jaký typ bovedy zvolíte. A tak jsou produkty Boveda schopné perfektně držet a obousměrně regulovat konstantní vlhkost v uzavřené nádobě.

Jak zavlhčit humidor?

Před prvním použití humidoru je nutné jej zavlhčit. Optimální vlhkost pro uskladnění je 65 -70%. Doporučuji k zavlhčení humidoru použít roztok destilované vody a antibakteriální tekutiny, protože obyčejná voda má za následek tvorbu plísně. Dále doporučuji používat destilovanou vodu pro lékařské účely. Humidor 1x týdně pootevřete a vyvětrejte. Doutníky je třeba 1x měsíčně přeložit z dolního prostoru do horního a naopak, zároveň by se mohly i pootočit.
Lepší zavlhčení doporučujeme antibakteriální tekutinou polypropylenglykol, který zakoupíte v některých lékárnách anebo můžete zakoupit tuto tekutinu přímo v baleních od výrobce jako například Xikar. Taky je možnost zavlhčení Boveda sáčky. V případě že si nejste jistí těmito kroky, informujte se u svého prodejce, který vám jistě rád poradí. Například doutníky RB nabízejí u vybraných humidoru zavlhčení v cene humidoru, každopádně po domluvě nebude problém se zavlhčením kteréhokoliv humidoru který mají v nabídce.

Zavlhčení humidoru se provede takto:

  1. Celý vnitřní prostor je nutné vytřít roztokem, včetně oddělovačů. Doporučuji použít nový čistý hadr, abyste si nezanesli do humidoru bakterie.
  2. Vyzkoušejte funkčnost vlhkoměru.
  3. Naplňte zvlhčovač roztokem. Pokud zůstane na zvlhčovači voda, tuto otřete a zvlhčovač umístěte do humidoru anebo vložte boveda sáček/sáčky (množství a velikost sáčku dle velikosti humidoru)
  4. Pokud chcete urychlit zavlhčení humidoru dejte do humidoru nádobku s destilovanou vodou nebo navlhčený hadr, ale pozor! Nenechávejte ho ležet v humidoru jen tak, aby nedošlo k poškození dřeva. Položte ho např. na igelitový sáček.
  5. Takto nechejte humidor cca 24 hodin. Průběžně kontrolujte zvlhčovač a v případě potřeby doplňte roztok.
  6. Humidor je zavlhčen, jakmile dosáhne vlhkost v humidoru 69%
  7. Doutníky je možné vkládat po dosažení 60% vlhkosti.

Kalibrace vlhkoměru

Pokud se Vám zdá, že nefunguje správně vlhkoměr je nutné jej nastavit – zkalibrovat. Standardní vlhkost v místnosti se pohybuje okolo 48 – 55% vlhkosti. Pokud vlhkoměr ukazuje tuto hodnotu, není potřeba s vlhkoměrem cokoliv dělat. Přesnější změření vlhkoměru je kalibrace pomoci soli.

Toto se provádí následovně:

  1. Vlhkoměr vložte do igelitového vzduchotěsného sáčku
  2. K vlhkoměru dejte do malé nádobky vlhkou sul (pár kapek vody postačí)
  3. Takto nechejte cca 6 hod., po 6ti hodinách by mél vlhkoměr ukazovat 75%
  4. Pokud ne, vyjměte vlhkoměr z jeho obalu a nastavte ručičku na 75%-ní vlhkost, tímto je vlhkoměr zkalibrován.
  5. Vlhkoměr osušte, nechejte jej klesnout na hodnotu vlhkosti v místnosti a poté jej  vložte do humidoru.

admin • 31/10/2020


Previous Post

Next Post

Napsat komentář