Recenze doutníků

Online Cigar Club

Oscar Valladares

Kompletní průvodce značkou a recenze doutníku

Slovo autora:

Tuto značku jsem si vybral z jednoho důvodu a to kvalita ve všech uhlech. Doteď jsem měl mnoho oblíbených doutníku, ale žádnou značku na tolik jako Oscare Valladarese. V první řade mně uchvacuje nádherná myšlenka inspirovat se mayskou kulturou. Rustikální dizajn, spojen s uměním dělá z této značky doslova umělecké dílo. Do toho perfektní chuť každého kousku.

Přečtete si zajímavý příběh obyčejného chlapa, řidiče Rockyho Patela, který se během pár let dostal na špičku doutníkového světa a byznysu. Na konci článku najdete recenze k vybraným doutníkům značky Oscar Valladares Tobacco & Co. a taky fotogalerii.

Heslo: We love to make cigars…Unique & Awesome

Informace o značce:

Oscar Valladares Tobacco & Co., sídlí v Danli, Honduras. Provoz byl zahájen v roce 2012 Oscarem Valladaresem, Hectorem Valladaresem a Bayronem Duartem se zkušenostmi v tabákovém průmyslu. Oscar pracoval více než 9 let s Rockym Patelem a Bayron pracoval více než 20 let pro General Cigars a Olivu.

Oscar Valladares

Oscar začal v tabákovém prumyslu jako by mu to přál osud. Nejprve pracoval jako šofér cestovní agentury Rockyho Patela, která podnikala výlety do továrny. V krátké době Rocky požádal Oscara, aby byl součástí jeho týmu, následně pro nej pracoval 9 let. Během této doby se Oscar setkal s Bayronem, který do té doby pracoval pro General Cigars, a začalo dlouhé přátelství.

Oscar se inspiruje mayskou civilizací, design mayu vnáší na doutníkové boxy, prstýnky doutníků atd. Od roku 2012 se doutníky Oscar Valladares umisťují vysoko v žebříčcích hodnocení cigar aficionados. Jsou to výjimečné doutníky z Hondurasu, které se staly hitem nejen v USA okamžitě po jejich uvedení na trh.

Historie:

V roce 2011 začal Oscar se svým vlastním obchodem v Danli v Hondurasu. Přímo v obchodě vyráběl denně pár čerstvých doutníků k prodeji. Koncem roku 2011 Bayron oslovil Oscara, s možností koupi malé továrny. Dohodli se a do továrny investovaly, také za pomoci Oscarova bratra Hectora. Továrna začala pracovat s menší produkcí doutníků v malém domku v centru Danli pod názvem Oscar Valladares Tobacco & Co.

Oscar a Bayron při kontrole výroby

V roku 2012 je vyrobená první značka doutníků společnosti Oscar Valladares Tobacco & Co. Krabice obsahovala bonusový doutník, který se měl kouřit 21. 12. 2012, tedy na konci světa dle mayského kalendáře. Tento doutník byl zabalen do tabákového listu a simuloval starověký mayský doutník, rustikální a ručně balený. Tento jedinečný nápad vedl k myšlence listu od Oscara, který je dnes typický pro doutníky od Oscara.

První klient továrny, Jim Robinson, požádal Oscara Valladares Tobacco & Co., aby vyrobil domácí směs pro svůj obchod „Leaf and Bean“ v Pittsburgu, ale chtěl je zabalit do tabákového listu, stejně jako bonusový doutník roku 2012, a tak se zrodila značka Leaf and Bean od Oscara. První objednávka 5 000 doutníků byla úspěšně vyprodána za pár týdnů. Hned po té se lidé z USA začali ptát na tento neobvyklý doutník zabalený v tabákovém listu. Tento doutník byl distribuován pouze v USA, později Oscar změnil název na Leaf by Oscar (Leaf od Oscara). Následně se zrodila značka Rosalita, kterou vytvořil bayron s Oscarem a kterou distribuovali pouze v Latinské Americe a v Evropě.

Začátkem roku 2014 se továrna přestěhovala do většího závodu s výrobním týmem 20 lidí. V té době se Leaf by Oscar a Rosalita moc dobře prodávaly v Německu, Dánsku, Saint Marteen a ve Venezuele.

V lednu 2016 se továrna opět přestěhovala do většího závodu, tentokrát do bývalé továrny Oliva Factory s výrobním týmem více než 100 zaměstnanců ve výrobě a administrativě. Značka Oscar se rychle rozrůstá a sklízí úspěchy v špičce doutníkového světa.

Současnost:

Dnes najdete doutníky Oscar Valladares Tobacco ve více než 1000 obchodech v USA a mimo jiné také v Česku, Slovensku, Německu, Dánsku, Švédsku, Holandsku, Belgii, Slovinsku, St. Marteen, Aruba, Venezuela. Značku „Leaf by Oscar“ hodnotí specializované časopisy jako Cigar Journal a Cigar Snob s více než 90% od roku 2014 až dosud.

Zajímavosti:

Oscar Valladeres najímá převážně lidi bez domova anebo bez práce, zajistí jim stabilní práci a jisté zaměstnání. Ku příkladu je to výrobkyně ručně dělaného papíru, který se dává např. na Leaf by Oscar, tato šikovná slečna prodávala svůj ručně vyráběný papír na ulici za pár dolaru. Další zajímavá osobnost je malíř Elmer Ciseron Butista který vytvořil umělecká díla na Ciseron Edition, byl to taky pouliční malíř, nijak známý a díky Oscarovi se proslavil jeho nádhernou edicí prstenců a krabic pro tuto limitovanou sérii.

Zařízení, které se používá na balení doutníků, co jsou picadura (řezaný list). Je to velmi jednoduchý princip vylepšení a zjednodušení výroby doutníku. V tomhle zařízení, je kuze, jak je patrné z fotky. Dovnitř se vloží vázací list, dále se dá naplň a přetáhnutím se doutník ubalí.

To velké balení na fotce, je pilon. Jsou to svazky nefermentovaného tabáku a v tomto pilonu probíhá fermentace. Uvnitř může byt i přes 70C teplo a tlak spoušti fermentaci. Uvnitř je železná trubka na vložení teploměru který měří teplotu. Při překročení by mohlo dojit k samovzníceni. Proto se pilon kropí často vodou a hodně se větrá. Tento pilon se několikrát přeskládala tak aby fermentace probíhala rovnoměrné. Předkládává se to tak dlouho až je fermentace dokončena, záleží podle barvy. Fermentuje se tak dlouho až vznikne požadovaná barva. Ta určuje silu tabáku. Tenhle proces muže trvat klidně i 6 měsíců. Takto se většinou děla naplň nebo maximálně vázací list. Krycí listy se buďto nefermentuji nebo polo fermentuji. Krycí list je příliš jemný a takovou fermentaci by nevydržel.

Recenze k doutníkům značky Oscar Valladares:

2012 by Oscar Corojo Toro

Je jako kadžý doutník od Oscare s nádherným dizajnem. Má bezchybný tah, hoření a také je bezchybně ubalený. Středně silný s nasládlou chutí ořechu a jemnou zemitostí, která spíš příjemná a krásně doplňuje tento skvost.

Série 2012 byla ubalena na předpokládaný konec světa 21.12.2012 dle mayského kalendáře, právě tento doutník by Oscar doporučil vykouřit v ten den. Kouřil jsem cca 75 min a hned jsem mněl chuť na další tenhle parádní kousek.

Hodnocení:

17. místo TOP 25 Cigar of the Year 2017 dle magazínu Cigar Journal

92 bodu ze 100 roku 2017 dle magazínu Cigar Journal

90 bodu ze 100 roku 2019 dle magazínu Cigar Journal

Velikost/tvar doutníku: Toro box-pressed

Krycí list: Maduro

Vázací list: Honduras

Náplň: Honduras

Rosalila by Oscar Maduro Toro

V porovnání s 2012 je o poznání silnější. Opět parádní hustý dým a perfektní skladba tela. Už od začátku je cítit krásna a příjemná nasládlost doplněná ořechy a lahodným kakaem. V pozadí je cítit zemitost která zintenzivní v druhé polovině doutníku a projeví se také jeho plná síla. Doutník je plné a bohaté chuti. Rosalila by Oscar Maduro Toro je novinkou roku 2018 v ČR výrobce Oscar Valladares. Doutníky Rosalila jsou pojmenovány po Mayském chrámu, který se nachází v oblasti Copan v Hondurasu a jeho podobizna je zobrazena na prstýnku samotného doutníku. Kouřil jsem krátce, cca 50 min i navzdory jeho velikosti. Je tak lahodný, že jsem nepřestával potahovat a dělal jsem hodně krátké pauzy.

Velikost/tvar doutníku: Toro

Krycí list: Maduro Honduras

Vázací list: Honduras

Náplň: Honduras, Nikaragua

Oscar Valladares Ciseron Edition

Tenhle kousek je peprnější a štiplavější. Každopádně dle mého názoru to parádně doplňuje kakao, jemne jsem cítil také pšenici, možná trochu chléb. Štiplavost ke konci byla intenzívnější. Dym, skladba, hustota a kvalita zpracování dokonalá jak už známe z předchozích doutníku od Oscara. Krásné aroma celou dobu kouření.

Oscar Valladares Ciseron Edition se umístil na 10. místě TOP 25 cigars of 2018 magazínu Cigar Journal. Edice Ciseron Edition je označení edice Art, jak mají některé značky doutníků. Doutníky jsou baleny do prémiové krabičky, na kterou vytvořil post-kubistický honduraský malíř Elmer Ciseron Butista speciální obrazy. Bylo vyrobeno pouze 500 kusů od každého druhu. Kouřil jsem cca 65 min.

Hodnocení:

10. místo TOP 25 Cigar of the Year 2018 dle magazínu Cigar Journal

Velikost/tvar doutníku: Toro

Krycí list: Ecuador

Vázací list: Nikaragua

Náplň: Nikaragua

My Way by Bayron Duarte Toro

Už před zapálením je cítit nádherná sladká vůně a vůně skořice. Už při pohledu je vidět že to bude něco jiného. Parádní kousek s moderním a uměleckým vzhledem. Neskutečná nálož nasládlosti, skořice, dýmu a plnosti chuti. Rosalilu jsem nemohl přestát potahovat, ale tohle? Tohle jsem měl chuť snít. Neskutečně povedený kousek. V druhé polovině nastupuje pŕíjemně jemná peprnost na pozadí a zemitejší chutě. K tomuto doutníku rozhodně doporučuji něco sladšího a jemnějšího na pití. Kouřil jsem 75 min. Celkem dlouho i navzdory tomu že jsem nemohl přestat potahovat.

Velikost/tvar doutníku: Toro

Krycí list: Mexican San Andrés

Vázací list: Honduras

Náplň: Honduras, Nikaragua

Super Fly by Oscar Toro

Po přičichnutí k plné krabici Super Fly jsem si řek, žel je tam snad uložená čokoláda a ne doutníky, perfektní a nádherná vůně. Opět převládá hustý dým, tah je už těžší na rozdíl od předcházejících doutníku od Oscara, nikterak nepříjemný, naopak to brzdilo moje časté potahování a já jsem si doutník parádně užil. Jak vůně, tak chuť je perfektně čokoládová, taky hodně zemitá. Jak ho označuje Oscar, je to je jejich nejsilnější doutník, dle mého názoru se není čeho obávat a zvládne jej i méně zkušený kuřák, chutě kakaa a kávy brzdí sílu a zemitost. Tenhle doutník rozhodné doporučuji a je skvělou volbou pro kouření v cigar clubu a pro párovaní s rumem. Jen pro zajímavost série Super Fly poprvé v historii značky Oscar Valladares využívá i tabák z Dominikánské Republiky. Kouřil jsem cca 85 min.

Velikost/tvar doutníku: Toro

Krycí list: Mexican San Andrés

Vázací list: Honduras (Copan)

Náplň: Honduras, Nikaragua a Dom. Republika

Altar Q by Oscar Toro

A na závěr tenhle neuvěřitelný skvost od Oscara, ke kterému se váže nádherný příběh. Doutník je ve velikosti toro, zabalený do krycího listu Sumatra a je naplněn tabákem pěstovaném v Copanu. V první řade opět nádherná násladlá chuť a vůně, doplněna kávou, ořechem a medem. Od konce první poloviny až do závěru podtrhuje jemnost, jemná pikantnost a kořeněnost, která dotváří doutník do plné a výrazné chuti. Opravdu se je na co těšit.

Prstenec je vyráběný ručně přímo ve fabrice Oscara Valladarese. Neuvěřitelná a nádherní je také krabice, která obsahuje 16 kousku tohoto parádního doutníku.

Doutník je pojmenován po oltáři postaveném v honduraském Copanu a odkazuje na bohatou historii Mayů země. Tento oltář byl postaven v osmém století a na každé z jeho 4 stran jsou zobrazeni panovníci od založení mayské říše. Box obsahuje 16 doutníků, každý z nich má originální obal, který zobrazuje určitého Mayského panovníka. V krabičce jsou doutníky poskládány stejně jako na oltáři. Kouřil jsem 70min.

Hodnocení:

93 bodu ze 100 roku 2018 dle magazínu Cigar Smoke

Velikost/tvar doutníku: Toro

Krycí list: Ecuador Sumatra

Vázací list: Honduras

Náplň: Honduras (oblast Copan Honduras)

Doutníky k zakoupení na:

https://doutniky-rb.cz/doutniky-jine-zeme/oscar-valladeres

Autor: Martin Socha (mscigars)

Poděkování: Děkuji cigarro.cz a doutniky-rb.cz za fotodokumentaci a spolupráci. Děkuji taky všem čitatelum, veřím že značka Oscar Valladeres vám bude chutnat tak jako mně.


Oscar Valladares Toro Sampler
Oscar Valladares
Bayron Duarte

Altar Q by Oscar Valladeres


Oscar Valladares Ciseron Edition
Into Deep by Oscar (už brzy v ČR)
Island Jim by Oscar (neprodejné v ČR)
Jedna z kreseb pro Ciseron Edition od malíře Elmera Ciserona Butistu
Oscar Valladares

admin • 04/11/2020


Previous Post

Next Post

Napsat komentář