Recenze doutníků

Online Cigar Club

TOP 10 doutníků roku 2020

V roku 2020 jsem protestoval a ochutnal hodně dobrých až skvělých doutníků a proto bych se s vámi rád o to podělil. Klidně bych mohl udělat seznam dobrých 20, 30 a víc doutníků ale chtěl jsem udělat seznam jen opravdu nejlepších kousků, které mi nejen chutnali, ale které jsou propracované jak vizuálně tak chuťovým profilem a taky bych je klidně každému doporučil. Nejedná se o žádný oficiální seznam, ani o oficiální hodnocení, je to jen můj osobní názor. Je to seznam jen doutníků, které mi zachutnali v roce 2020, není to mých osobních TOP 10. Můžeme to ale nazvat TOP 10 doutníků roku 2020 dle MSCIGARS.

10. Perdomo Reserve 10th Anniversary Box-Pressed Sun Grown

Výrobce: Perdomo Cigars

Velikost: Robusto box-pressed

Původ: Nicaragua

Doba kouření: cca 65 – 80 min.

Krycí list: Nikaragua Sun Grown

Vázací list: Nikaragua

Náplň: Nikaragua

Nádherná tabáková vůně po vyndání z boxu se nese taky v chuti. Je to středně až plné nikaragujské “puro”. Nádherní dizajn jak boxu, tak doutníku, který už od značky Perdomo očekávám, luxusní provedení se mi hodně líbí. Chuť je zemitá a zároveň nasládlá a taky jemně pepřová. Dým, tah a držení popela perfektní. Zajímavostí je, že je zabalen v krásném šestiletém nikaragujském krycím listu, který se nechává dalších deset měsíců dozrávat v sudech po bourbonu. Náplň je taktéž ze šest let stařeného tabáku.

K zakoupení ZDE

9. My Father La Promesa Robusto Grande

Výrobce: My Father Cigars

Velikost: Robusto Grande

Původ: Nicaragua

Doba kouření: cca 65 – 70 min.

Krycí list: Ecuador

Vázací list: Nikaragua

Náplň: Nikaragua

My Father patří mezi mé oblíbené nikaragujské značky, zejména proto že si je můžu dát klidně k ranní kávě, po obědě anebo k večernímu drinku a po každé je to skvělý požitek. Vůně nezapáleného doutníku navozuje tu pravou atmosféru, v které cítím kvalitní tabák a čokoládu. Tělo je tmavé, krásně olejnaté, ubaleno dokonale a hladce. Po celou dobu kouření se můžeme těšit vyváženou chutí čerstvě pražené kávy a oříšků. Za mě hodně povedený kousek, který si rád kdykoliv zopakuji. Po zapálení hoří rovnoměrně, tah je hladký a dým průměrný. A na konec je dizajn, který je luxusní a rustikální tak jako v celé značce My Fathers.

K zakoupení ZDE

8. Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Výrobce: Habanos s.a.

Velikost: Robustos

Původ: Kuba

Doba kouření: cca 50 – 65 min.

Krycí list: Kuba

Vázací list: Kuba

Náplň: Kuba

Jeden z nejlepších kubánských doutníků, které jsem kdy kouřil. Nádherný a povedený dizajn jen doplňuje perfektní chuť, pravou kubánskou chuť doutníku. Tento doutník je jedním z nejprodávanějších kubánských doutníků nejen v ČR, ale i po celém světě. V chuti najdeme kakao, skořici a jemně sušené hrozinky. Tah, dým a hoření perfektní.

K zakoupení ZDE

7. Arturo Fuente Fina Flor Maduro 858

Výrobce: Arturo Fuente

Velikost: Grand Corona

Původ: Dominikánská Republika

Doba kouření: cca 70 – 90 min.

Krycí list: Connecticut Broadleaf

Vázací list: Dominikánská Republika

Náplň: Dominikánská Republika

Dizajn klasický značky Arturo Fuente, moc hezký. Tento doutník jsem si oblíbil hlavně pro rozmanitost chuti, v které najdeme širokou paletu tónu jako: zemitost, dřevo, káva, sladší koření, také je možné místy cítit vanilku a sladší tóny. Pro mě je to luxusnejší doutník na každodenní kouření.

K zakoupení ZDE

6. Winston Churchill Late Hour

Výrobce: Davidoff

Velikost: Robusto

Původ: Dominikánská Republika

Doba kouření: cca 50 – 60 min.

Krycí list: Davidoff

Vázací list: Mexiko

Náplň: Dominikánská Republika

Doutník má speciální fermentace staršího tabáku pro lepší chuť. Krycí list dozrává v sudu od skotské whisky. Už při prvním pohledu jsem věděl, že to bude hodně dobrý, netušil jsem, že se to stane doutníkem jedním z mých nejoblíbenějších. O dizajnu jen jedním slovem: dokonalý. Doutník má vyváženou chuť čerstvě pražené kávy, cedru, kakaa, kůže a místy i pepře. Hodně oceňovaný kousek, který musíte vyzkoušet.

K zakoupení ZDE

5. Oscar Valladares Super Fly

Výrobce: Oscar Valladares cigars

Velikost: Toro

Původ: Honduras

Doba kouření: cca 80 – 100 min.

Krycí list: Mexican San Andrés

Vázací list: Honduras (Copan)

Náplň: Honduras, Nikaragua a Dom. Republika

Po přičichnutí k plné krabici Super Fly jsem si řek, žel je tam snad uložená čokoláda a ne doutníky, perfektní a nádherná vůně. Převládá hustý dým, tah je těžší, nikterak nepříjemný, naopak to brzdilo moje časté potahování a já jsem si doutník parádně užil. Jak vůně, tak chuť je perfektně čokoládová, taky hodně zemitá. Jak ho označuje Oscar, je to je jejich nejsilnější doutník, dle mého názoru se není čeho obávat a zvládne jej i méně zkušený kuřák, chutě kakaa a kávy brzdí sílu a zemitost. Tenhle doutník rozhodné doporučuji a je skvělou volbou pro kouření v cigar clubu a pro párovaní s rumem. Jen pro zajímavost série Super Fly poprvé v historii značky Oscar Valladares využívá i tabák z Dominikánské Republiky.

K zakoupení ZDE

4. Aging Room Quattro Nicaragua Maestro

Výrobce: Aging Room a Aj. Fernandez

Velikost: Torpedo box-pressed

Původ: Nikaragua

Doba kouření: cca 60 – 80 min.

Krycí list: Nikaragua

Vázací list: Nikaragua

Náplň: Nikaragua

Nikaragujské Puro, čistá směs tabáků jen z Nikaragui. Už první seznámení bylo skvělé. Luxusní dizajn a nádherná vůně kakaa a čokolády láka k okamžitému zapálení a vychutnání si krásy okamžiku. Krycí list je dokonalý, zapálení rovnoměrné a už od prvního potáhnutí dokonalý a hustý dým. Hned první okamžiky dávkují kakao a čokoládu, do toho mírně kůže a pepř, výrazněji pak zemité tóny. Od konce 1/3 po konec 2/3 je pepř a chilli intenzívnější zato stále příjemné. Kakao a čokoláda nás provází celým kuřáckým zážitkem. 3/3 až do konce se nese v mírnější jemnosti zato výraznější chilli v pozadí. Celou dobu byl tah a hoření perfektně dokonalé. Perfektní doutník whisky a nebo koňaku.

K zakoupení ZDE

3. Oliva V Melanio Maduro

Výrobce: Oliva Cigars

Velikost: Robusto

Původ: Nikaragua

Doba kouření: cca 50 – 65 min.

Krycí list: San Andres Mexiko

Vázací list: Nikaragua

Náplň: Nikaragua

Když jsem začátkem roku ochutnal Olivu Melanio byl jsem unešený perfektní chutí a dokonalým zpracováním. Je jen málo doutníku, které jsem si takto oblíbil a které si našli stálé místo u mě v humidoru. Tabák zraje minimálně pět let za velice pečlivého dohledu. Chuť je hodně rozmanitá a každý kuřák si v ní najde tu svou oblíbenou, tak například: pikantní pepř ale jen lehce, kakao, káva, čokoláda hořká ale také dost mléčné, cedr a nakonec krásná smetanovost, která se nese po celou dobu kouření. Tento doutník doporučuji všem, který chtějí kvalitu za relativně málo peněz. Doutník oceňovaní s parádním dizajnem za mně, nesmí chybět u žádného kuřáka. Doporučuji jak v maduru, tak i v Sun Grown provedení.

K zakoupení ZDE

2. Joya De Nicaragua Numero Uno

Výrobce: Joya de Nicaragua

Velikost: Londsdale / L´Ambassadeur

Původ: Nikaragua

Doba kouření: cca 70 – 100 min.

Krycí list: Ecuadorian Connecticut Shade

Vázací list: Nikaragua

Náplň: Nikaragua

Doutník diplomatů. I takto je označován doutník od JdN Numero Uno který byl původně navržen pro světové lídry. V roce 2018 jej značka Joya věnovala médiím a dostala za něj nejvyšší hodnocení za posledních 50 let. Doutník byl uveden do volného prodeje v dubnu 2019. Je dle popisu výrobce postaven na sérii Clasico ve velikosti Londsdale s ocáskem (pig tailem) na patě doutníků. Pouze náplň je trochu pozměněna, jak přesně je tajemstvím značky. Tento doutník patří mezi mé nejvíc oblíbené od značky JdN a také jej řadím mezi mé TOP 10 doutníky vůbec. Už krásny luxusní vzhled nám napoví, že se jedná o jedinenčnou záležitost podobně jako celá série Obras Maestras. Po zápalení se okamžitě dostaví jemná a sametová chuť s mléčnými a smetanovými tóny s vuni dřeva. V 2/3 se navíc objevuje jemná cuť pepře, ale opravdu jen trochu. V 3/3 je doutník silnější a také sílí jeho peprnost. Popel mi krásne držel od začátku až do polovice 3/3 a ve velikosti Le Premier to je už něco. Tah je famózní, dymovost průměrná a popel nádherný. Jedním slovem je to můj: Oblíbenec.

K zakoupení ZDE

1. Plasencia Alma Fuerte Sixto II Hexagono

Výrobce: Plasencia Cigars S.A.

Velikost: Toro Gordo box-pressed hexagon (mírný 6-ti hran)

Původ: Nikaragua

Doba kouření: cca 80 – 90 min.

Krycí list: Jalapa Nikaragua

Vázací list: Nikaragua

Náplň: Nikaragua

Tak tohle je kousek, který překonal i muj oblíbený JdN Numero Uno. Tak krásnou chuť jsem u doutníku ještě nezažil a rozhodně jej doporučuji každému. Nejpříjemnější je vuně a chuť lesního ovoce, svěžest a obrovská paleta chuti která se při kouření krásně prolíná. Přečtěte si moji recenzi, kde to podrobněji popisuji ZDE. Doutník roku 2020 dle Cigar Journal ve velikosti Robustus. Tenhle doutník patří do série Alma Fuerte, v překladu silná duše, značky Plasencia, které vdechl život sám vyhlášený master blender Nestor Plasencia. Kdy Nestor vybírá jen ty nejlepší tabáky k této sérii určeným polím pod jeho neustálým dohledem. Poslední věc, která mně na tomhle doutníku fascinuje je neskutečně luxusní dizajn a provedení šesti hranu, dodává to doutníku parádní mohutnost a pocit dokonalosti. Určitě jej vyzkoušejte a doplňte sladším a luxusním rumem.

K zakoupení ZDE

V případě otázek mě můžete kontaktovat přes instagram mscigars

admin • 08/02/2021


Previous Post

Next Post

Napsat komentář