Recenze doutníků

Online Cigar Club

Co je to doutník

Doutník je druh kuřiva, který v dobách dávnějších určoval společenské postavení, kouřili jej hlavně celebrity, smetánka, politici apod. Dnes je to taky o společenském postavení ale hlavně o pohodě, uvolnění, například v spojení s oblíbeným nealko, nebo alko nápojem. Dle mého názoru se jedná o elegantní záležitost, kterou si je třeba vychutnat v klidu a pohodě.

Historie doutníku sahá až k staré kultuře středoamerických indiánů. Tito indiáni kouřili tabákové smotky, podobné dnešním doutníkům. Jednalo se zejména o Maye, Aztéky a Tolky. Mayskou tématiku najdete například u značky Oscar Valladares. Kouření bylo spojováno s náboženskými a posvátnými obřady. Například světoznámá kubánská značka Cohiba je původně indiánský výraz pro smotky tabáku, které indiáni kouřili. Na konci 16tého století, po objevení Ameriky, byly založeny první fabriky na výrobu doutníků, zejména na Kubě a pak v Evropě. Dnes se doutníky nejvíc pěstují a vyrábějí v těchto zemích: Nikaragua, Kuba, Honduras, Dominikánská republika, Mexiko a jiné.

Základní dělení doutníku je na Short Filler (suché doutníky) a Long Filler (vlhké doutníky).

Short Filler neboli suché doutníky jsou to doutníky, které jsou vyrobené z usušených tabákových listů. Náplň doutníku tvoří nasekané tabákové listy na menší kousky, které jsou zabalené do vázacího listu, a nakonec je to zabaleno do krycího listu. Vyrábí se převážně strojově, v ojedinělých případech také ručně. Jak už název vypovídá, jedná se o suché doutníky, které není potřeba speciálně skladovat v humidoru.

Long Filler neboli vlhké doutníky mají náplň tvořenu celými smotanými tabákovými listy. Ty jsou svázány vázacím listem a na závěr ubaleno krycím listem. Tyto doutníky jsou často označované jako prémiové doutníky a jsou vyráběné převážně v zemích kde je vlhké a teplé podnebí. V naších klimatických podmínkách je nemůžeme skladovat volně, a proto musejí být uloženy v speciálních nádobách/skříních nazvané humidor, o správném skladování se dočtete v mém článku zde.

Z čeho je vlhký doutník složený:

Náplň – Cigar Filler: Náplň vytváří balič, španělsky Torcedor, kdy zkroutí několik celých tabákových listů dohromady. Náplň muže být tvořena výhradně tabákem z jedné země, tehdy se tomu říka puro anebo je složený z vícero druhů tabáků z různých zemí. Celý doutník je vymyšlený převážně presidentem společnosti a následně Master Blenderem. Master Blender se dále stará o chuťový profil který je předem určen. Náplň určuje hlavně sílu tabáku.

Vázací list – Cigar Binder: Vázací list je vyřezaný proužek z listu tabáku. Mněl by být hrubší a dostatečně pružný, aby náplň dokonale obepnul. Následně z toho vzniká svazek, neboli bunch. Vazací list také doplňuje chuť a aroma daného doutníku.

Krycí list – Cigar Wrapper: Krycí list je také vyřezaný z listu tabáku, jedná se zejména o nejkvalitnější tabák z celého doutníku a jsou na něj kladeny přísné nároky. Krycí list určuje převážnou část chuti doutníku.

Balení doutníků v Joya De Nicaragua

Jak už jsem zmiňoval, doutníky byly/jsou a budou také otázkou společenského postavení, už v historii a také dnes jej kouřili, známe osobnosti například: Winston Churchill, Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, Jack Nicholson, Rudolf Hrušínský, Clint Eastwood, Quentin Tarantino, Ron Perlman, Fidel Castro a jiní.


Perdomo Reserve 10th Anniversary Box-Pressed Sun Grown

Doutníky nejsou cigarety, neinhalují se a kouří sa pomalu, vychutnávají se a mají navodit formu relaxu a pohody. Není určeno, které doutníky jsou pro kterou osobu anebo chuť, každý si musí najít své oblíbené typy doutníku a navodit si tu správnou atmosféru. Líbí se vám elegantní oblečení, luxusní prostředí a dobrý alkohol? Najděte si nejbližší cigar club kde určitě najdete správnou atmosféru. Líbí se vám k doutníku vychlazené pivo anebo dobré kafe? Zajdete (bohužel u nás jen v letních měsících) do vaší oblíbené kavárny anebo hospody. Doutník si můžete vychutnat jak na zahradě s vyloženými nohami anebo také u vody při chytání ryb. Způsobů jak zrelaxovat je mnoho, je už jen na vás jak si svůj doutník vychutnáte.

V případě otázek mi můžete napsat kdykoliv na můj Instagram mscigars

admin • 29/12/2020


Previous Post

Next Post

Napsat komentář