Recenze doutníků

Online Cigar Club

Velikosti doutníků

Vyznat se v množství velikostí a tvarů doutníků je takřka nemožné, proto jsem se rozhodl udělat co nejjednoduchší přehled nejvíce dostupných velikostí a tvarů doutníků. Prostudoval jsem hodně materiálů a knih ohledně této tématiky a udelat seznam kompletně všech dostupných velikostí by byl nadliský výkon. Nejvíce rozšířené jsou dle mého názoru tyto velikosti: Cigarillos, Petit Corona, Corona, Lonsdale, Robusto, Toro a Torpédo. Není možné určit která velikost je pro koho nejvíce vyhovující, to záleží od požadavku kuřáka a doby kterou chce/může s doutníkem strávit.

Základní rozdělení tvarů je takto:

Parejos – rovné doutníky, mohou být jak oblé, tak i „box-pressed“ anebo Culebra

Figurados – doutníky nepravidelných tvarů (zjednodušeně, všechno co není Parejo, tedy rovné), doslovně to znamená „nejde snadno ubalit“ a zde patří rozdělení: Torpedo, Belicoso, Pirámide, Perfecto a Chisel

Průměr

Doutníkový průměr se uvádí ve čtyřiašedesátinách palce (1 palec = 2,54cm). Průměr a taky délka doutníku se udávají v palcích, nebo v cm a mm. Např. průměr doutníku 42 znamená 42/64 palce, tj.1,67cm, průměr 32 pak půl palce, tj. 1,27cm.

Co znamená výraz box-pressed?

Box-pressed – tedy doutník lisovaný do krabičky/boxu. Původně šlo o úsporu peněz, kdy namísto rozmístění normálních rovných parejo doutníků, byly doutníky lisovány a nacpány do menšího boxu, aby bylo možné přepravovat větší množství doutníků. Časem se zjistilo, že tenhle čtvercový tvar ve skutečnosti hoří déle a přináší konzistentnější chuť.

Co je to doutník Culebra?

Ve španělštine to znamená „had“ a tento zvláštní tvar zde máme už od konce 19.století. Jedná se o zapletení tří Panatela Purejos dohromady. Výrobní proces není jednoduchý, tabák musí být navlhčen více než obvikle, aby se zabránilo jeho prasknutí. Po dokončení tří doutníku se všechny tři zabalí do jednoho a svážou stuhou.

Hodně se mi líbí toto rozdělení z webu Cigar Affection (zde si můžete tenhle plakát také stáhnout), uznal jsem za vhodné nerozepisovat vyčerpávající seznam všeho dostupného a použít toto rozdělení.

admin • 30/12/2020


Previous Post

Next Post

Napsat komentář