Recenze doutníků

Online Cigar Club

E.P. Carrillo – Dominikánský klenot

Ještě před pár měsíci byla značka E.P.Carrillo pro mě jedna velká neznámá a znal jsem jen doutník La Historia, který jsem si hned oblíbil. To mi dalo podnět k tomu, abych celou značku přetestoval a zjistil, jak si na tom stojí, které doutníky jsou perfektní a jestli tam najdu něco na daily smoking. Cesta s touto značkou byla hodně zajímavá, ostatně pojďte se se mnou podívat na historii, současnost výrobce i na jednotlivé recenze doutníků, které najdete na konci článku. Pohodlně se usaďte, nalejte si sklenku dobrého pití, zapalte doutník a přeneste se do dominikánských uliček, plných slunce a pohody. Na konci článku, jako obvykle, najdete bohatou fotogalerii.

Poděkování:

Touto cestou se chci poděkovat hlavně dodavateli a prodejci Doutníky RB, který je výhradní dovozce pro Českou Republiku, značky E.P.Carrillo. Jak za informace, podklady a dlouhé rozhovory o této značce.

Historie:

Jak to u mnoha doutníkových nekubánských značek bývá, i tady historie sahá na Kubu. Kořeny rodiny Perez-Carrillo jsou na Kubě, kde se Ernesto starší narodil v roce 1904. O tabáku a doutnících se začal učit již v dětství od svého otce, který vyráběl a prodával doutníky v ulicích Havany. Poté, co mnoho let pracoval jako kupec tabáku, zahájil Ernesto starší rodinnou doutníkovou dynastii v roce 1948, když koupil El Credito, malou továrnu na doutníky v Havaně. Rodina Perez-Carrillo se na Kubě stala uznávanou a Ernesto starší byl v letech 1954 a 1958 zvolen do Senátu. Když nastala kubánská revoluce a Castro získal kontrolu nad Kubou, život rodiny Perez-Carrillo se navždy změnil. Ernesto starší byl několikrát zatčen za své politické přesvědčení a vláda zabavila majetek rodiny včetně milované továrny El Credito . V obavě o svou bezpečnost rodina uprchla do Miami v očekávání, že to nebude dlouho trvat a pan Master Blender se opět vrátí na Kubu ke svým milovaným doutníkům. Po devíti letech, se mu podařilo koupit továrnu v Malé Havaně, kterou z lásky k začátkům, pojmenoval El Credito.

Jeho syn Ernesto mladší měl zálibu v jazzu, ne v doutnícich. Když mu bylo 25 let přestěhoval se do New Yorku, zkusit štěstí jazzového muzikanta. Po té co se jako jazzový bubeník v NY nedokázal uchytit, se vrátil do Miami a vrátil se ke svým kořenům, k doutníkům. Ernesto pracoval po boku svého otce a vyráběl doutníky pro místní obyvatele v Malé Havaně. Když jeho otec v roce 1976 uvažoval o prodeji El Credita, mladý Ernesto si uvědomil, že to je jeho životní poslání. Přesvědčil svého otce, aby továrnu neprodával, a další čtyři roky svému otci ukazoval, jak vytváří/blenduje doutníky. Když jeho otec v roce 1980 zemřel, 29letý Ernesto převzal otěže El Credita, ale nebyl připraven na finanční potíže, které následovaly. Ernestovi přátelé v Miami v doutníkovém obchodě mu pomohli těmito těžkými časy a věřili, že tento nadějný řemeslník nakonec uspěje. A uspěl.

Dnes Ernesto dává uznání svému otci za to, že ho naučil většinu toho, co ví o doutnících. Už ve čtyřech letech strávil se svým otcem nespočet hodin v tabákových polích v kubánské hlavní rostoucí oblasti Vuelta Abajo. Právě na Kubě začal Ernesto oceňovat umění pěstování tabáku.

Zrození legendy:

Po letech trápení, se Ernesto rozhodl, po vzoru Davidoff, vytvořit doutník, který bude oceňovaný na celém světě. Vytvořil doutník La Gloria Cubana, který začal být oceňovaný jak místními v Miami, tak po celém světě. Pořád to ale byl jen „místní“ doutník. Vše se změnilo v roce 1992, kdy v časopise Cigar Aficionado, dosáhl doutník La Gloria Cubana 90 bodů ze 100. Doutník se stal hned známým po celém světě. Poptávka v krátké době převyšovala nabídku. Tato butiková značka přešla z prodeje několika tisíc doutníků ročně na miliony. A v roce 1999 švédská firma koupila El Credito od rodiny Perez-Carrillo. Poté, co do března 2009 pracoval pro Swedish Match/General Cigar, ho Ernestovy děti prosily, aby se ještě jednou vrátil do tabákových polí a vytvořil další skvělý doutník. S příchodem EP Carrilla se Ernesto opět věnoval zdokonalování rodinné butikové značky, tentokrát se svým synem Ernesto III a dcerou Lissette. Od stvoření vydala rodina několik nových směsí, počínaje EP Carrillo 2009 Inagural. Dnes EP Carrillo poskytuje zákazníkům rozmanité portfolio směsí a velikostí, které uspokojí i ty nejnáročnější kuřáky doutníků.

Až po současnost:

Když v 90. letech prudce stoupaly objednávky na jeho bývalou značku La Gloria Cubana, Ernesto nedokázal uspokojit poptávku se svou malou továrnou v Calle Ocho. Nadešel čas vybrat místo pro továrnu EP Carrillo, Ernesto přesně věděl, kde se musí nacházet. V dubnu 2009 podepsal nájemní smlouvu na samostatnou budovu o rozloze 40 000 čtverečních stop v Santo Domingo oblasti Franca a okamžitě zahájil stavbu své továrny na sny, kterou pojmenoval Tabacalera La Alianza. Zde je tabák fermentován, stařen, ručně vyráběn a balen pod dohledem Ernesta. Úspěchy Ernesta Pereze-Carrilla byly do značné míry dány neukojitelnou touhou porozumět složitosti tabáku z celého světa. „Každý tabák má svůj vlastní charakter. S každým tabákem musíte zacházet jinak a pochopit, jak spolupracují.“ říká Ernesto. A tak to všechno začalo a pokračuje až do dnes jak jej známe. Přece to není tak dávno, kdy byla založena značka E.P. Carrillo a i přes to se dostal mezi nejlepší na světě. Doutníky například jako Encore, La Historia, Pledge a podobně, sklízí úspěch v nejlepších hodnoceních světa.

Podívejme se tedy na vybrané kousky, jak obstály v mém testu a proč jsem si tuhle značku oblíbil. Do testu jsem si vzal 2 dle mého názoru nejlepší série. Perez Carrillo series: Encore, La Historia, Pledge a Elite series: Capa De Sol, New Wave Reserva, Seleccion Oscuro.

Elite series

Hodiny strávené na tabákových farmách a polích hledajících dokonalý list. Hodiny strávené v továrně se mísily a vytvořily perfektní doutník. Toto jsou hodiny, které jsou součástí tvorby řady Elite. Doutníky Carrillo, které stojí za jméno Elite, jsou díky svým jedinečným tabákům a směsím klasifikovány jako takové, což z nich činí mistrovský úspěch v chuti, charakteru a stráveném čase. Jsou to doutníky perfektné chuti ve vynikající cenové relaci.

Capa De Sol

Krycí list: Ecuador

Vázací list: Nikaragua

Náplň: Nikaragua

Doba kouření: 50 min.

Velikost: Robusto Royal

Hned první doutník, který jsem si vybral do toho článku, je perfektní jak po konstrukční stránce, tak v chuti. Je moc hezky ubalený, bez výrazných známek žilnatosti. Tah je perfektní, volnější ale ne moc. Hoření je rovnoměrné a krásně vločkovité. Chuť je přiměřeně kořeněná s dřevěným nádechem a sladkým podtónem. Doutník jsem si opravdu užil a doporučuji k němu například kafé nebo rum.

New Wave Reserva

Krycí list: Ecuadorian Connecticut Shade

Vázací list: Connecticut

Náplň: Dominican Republic, Nicaragua

Doba kouření: 45 min.

Velikost: Robusto

Opět lahodný doutník z řady Elite, který má hodně zajímavou cenu cca 160 Kč, ale také vyváženou chuť. Tento doutník ve velikosti Brillantes získal hodnocení 91 bodů ze 100 magazínu Cigar Aficionado. Opět jako předchozí: rovnoměrné hoření, skvelý volnější tah a krásně ubalený světlý connecticut. V chuti: hlavně smetana a cedr, dále kakao a ořechy a jemně takový svěží nádech ovoce. Kdo má v oblibě CT krycí listy, určitě doporučuji vyzkoušet.

Seleccion Oscuro

Krycí list: Mexiko

Vázací list: Ecuador

Náplň: Nikaragua

Doba kouření: 50 min.

Velikost: Robusto Gordo

A poslední silnější pecka z řady Elite. Plná chuť zemitosti, kakaa a hořké čokolády. Dále jsem v chuti zaznamenal tóny cedru a koření se sladkým podtónem. Je to už doutník pro pokročilejší kuřáky. Hoření, tah, dymovost opět nezklamaly a je to perfektní. Cena jak u všech do 200 Kč je vynikající. Já osobně doporučuju vyzkoušet všechny, v této cenové relaci, mají jen malou konkurenci. Získal také krásné hodnocení: 93 bodů ze 100 magazínu Cigar Aficionado ve velikosti Robusto Gordo a umístil se na 4. místě v TOP 25 Cigars of the Year 2016 s 94 body ze 100 ve velikosti Piramides.

Perez Carrillo series

K poctě generacím. Jméno Perez Carrillo je v doutníkovém světě známé desítky let a tato série je tím nejlepším co nám Ernesto dává ze svých znalostí. Pouze tyto doutníky mohou nést jméno Perez-Carrillo a každá vitola je poctou někomu v rodině a oslavuje hrdost, radost a doutníky historie Perez-Carrillo. Doutníky které mají to nejlepší možné hodnocení. Zda-li obhájí svou cenu a zda jsou opravdu tak dobré, nechám na vás.

La Historia El Senador

Krycí list: San Andres Maduro

Vázací list: Ecuadorian Sumatra

Náplň: Nikaragua

Doba kouření: 65 min.

Velikost: Robusto boxpressed

Hodnocení:

La Historia El Senador (velikosti Robusto) získal hodnocení 92 bodů ze 100 od magazínu Cigar Aficionado v 10/2019

La Historia E-III (velikosti Toro) se umístil na 2. místě Cigar Aficionado Top 25 cigars of 2014 ( 95 bodů ze 100 )

A máme tady nejvyšší sérii Perez Carrillo. Všechny 3 doutníky z této série jsem kouřil pomalu, vychutnával jsem si a přemýšlel, jestli to hodnocení stojí za to a jestli jsou opravdu tak perfektní. Hned prví jsem si dal můj oblíbený La Historia. A hned na úvod řeknu, že stal mým nejoblíbenějším od EP Carrillo. Cena cca 250 Kč je parádní. Konstrukce téměř dokonalá s malou žilnatostí. Hoření hezké, místami nerovnoměrnější, ale na dokonalém požitku to neztratilo. Tah volnější s bohatou dymovostí. A co najdeme v chuti? Především hořkou čokoládu, kafe, ořechy s náznaky koření a jemnou sladkostí. Za mě dokonalý požitek za skvělou cenu. Rozhodně jej doporučuji vyzkoušet.

Encore Majestic

Krycí list: Nikaragua

Vázací list: Nikaragua

Náplň: Nikaragua

Doba kouření: 60 min.

Velikost: Robusto boxpressed

Hodnocení:

Encore Majestic je doutníkem roku 2018 dle magazínu Cigar Aficionado. Tedy 1.místo TOP 25 cigar of 2018 z 96 body ze 100.

Získal ocenění Best Value Dom. Rep. 2019 magazínu Cigar Journal.

19. místo TOP 25 cigars roku 2019 magazínu Cigar Journal

Další hodně zajímavý doutník z řady Perez Carrillo. Za mě je hned druhý po La Historii. Konstrukčně, tahem, hořením atd bych řekl že stejný/podobný jako La Historia. Doutník je navíc 2 roky dostařen ve fabrice EP Carrillo co mu dodává lahodnější chuť. V chuti: hodně zemitosti a kůže (proto je za La Historia), pepř a nasládlý karamel. Každopádně, jedná se o perfektní doutník, který si dám kdykoliv a moc rád. Je silnější, podobně jak všechny doutníky z této řady, proto jej nedoporučuji k rannímu kafe, ale k večerní pohodě se sklenkou dobrého alkoholu.

Pledge Prequel

Krycí list: USA

Vázací list: Ecuador

Náplň: Nikaragua

Doba kouření: 60 min.

Velikost: Robusto boxpressed

Hodnocení:

Doutník roku 2020 1.místo od Cigar Aficionado – 98 bodu ze 100

Tobacco Business Best Dominican Cigar of 2021

Doutník roku 2020 1.místo Cigar Dojo

A poslední doutník z této řady v mé velké recenzi je hodně, dle mého názoru až moc hodně hodnocený, Pledge. Jedná se opět o konštrukčne povedený doutník. V krátkosti podobně jako jako jeho předchůdci. V chuti najdeme: koření, pikantnost, dřevo s jemným smetanovým podtónem. A proč přehnaně hodnocený? Bohužel, nenašel jsem v něm nic lepšího než Encore, anebo La Historia. Každopádně je moc dobrý a opět za rozumnou cenu do 300 Kč. Vyzkoušejte jej a názor si udělejte samy.

Závěr a celkové zhodnocení:

A co na závěr? Vyzkoušejte, všechny doutníky od značky E.P. Carrillo, rozhodně to stojí za to i z pohledu příznivé a rozumné ceny. Mněl jsem ještě Interlude za cca 100 Kč, která je taky opravdu dobrý (koukneme sa na něho příště). Ochutnali jste doutníky od značky EP Carrillo?

Všechny doutníky od značky E.P. Carrillo zakoupíte zde:

https://doutniky-rb.cz/doutniky-dominikanska-republika/e-p-carillo

Napište mi váš pohled na můj instagram: mscigars

Anebo přidejte vaši recenzi do FB skupiny: Online Cigar Club

admin • 15/10/2021


Previous Post

Next Post

Napsat komentář