Recenze doutníků

Online Cigar Club

Joya De Nicaragua – Od semínka k doutníku

Prémiové doutníky, levné doutníky, kvalitní doutníky, to všechno je Joya De Nicaragua. S touhle značkou jsem začínal a není to pro mě už jen perfektní kvalita, je to už má součást doutníkového požitku. Doutníky od JdN kouřím už hodně dlouho a proto jsem se rozhodl napsat a této značce pár řádků. V prví části si přečtete o historii značky, současnosti a taky výrobě a v části druhé budou recenze na všechny série, které vyrábí Joya De Nicaragua.

Historie

Značka Joya de Nicaragua je s námi už více než 50 let, přesněji výroba začíná v roce 1968. V tomhle roce zakládá J.F.Bermeja a S. Camacho v srdci Esteli firmu Nicaragua Cigars Co. která začíná vyrábět první značku nikaragujských doutníků – začíná výroba Joya de Nicaragua, která v následujících letech 1969-1970 stoupá na mezinárodním trhu a vstupuje na trh v USA.

V letech 1971-1978 Anastasio Somoza D., nikaragujský diktátor, se potkává s prezidentem Nixonem a zjišťuje, že Joya de Nicaragua se kouří jako oficiální doutník Bílého domu (dnes pod obchodním názvem Clasico). Pod politickým tlakem následně J.F.Bermejo prodává část společnosti Somozovi, který využívá své pozice na posílení nikaragujských doutníků. Firma začíná s produkcí nových značek jako Rosalones , The Fifthy Club a dalších. Při šesti stech zaměstnancích exportuje devět milonů kusů doutníků. Továrna se stěhuje do nové a moderní budovy na okraji Esteli, kde sídlí dodnes. 100% majiteli se stávají Somoza a Rodriguez. V roce 1979 po vítězství občanské revoluce Sandinista končí dynastie Samosy. Fabrika Nicaragua Cigars Co. Se stává součástí státního podniku. Po 15ti letech v roce 1994 je firma Nicaragua Cigar Co. koupena firmou Tabacos Puros de Nicaragua S.A. jejímž vlastníkem je Dr Alejandro Martinez Cuenca ten firmu ještě jednou přejmenuje a to v roce 2009 na Joya de Nicaragua S.A. jako uznání hodnoty značky.

Vedení Joya De Nicaragua

Současnost

V roce 2001 Dr. Cuenca vyvíjí tabákovou směs Antaňo 1970 jako poctu nikaragujským tabákům. Tento doutník se velmi rychle stává tabákovou ikonou v kategorii „full bodied Cigars“. V roce 2004 na pomátku 10.výročí akvizice Nicaragua Cigars Co. vzniká tabáková směs Celebracion a časopis Cigar Aficionado jej řadí mezi 25 nejlepších doutníků světa. Inovace pokračuje značkami Cabinetta Serie,Antaňo dark Corojo ,CyB který je vytvořen za pomocí jednoho z předních blendmasterů Jose Blanca (tento doutník se řadí podle renomovaného časopisu Halfwheel´s Concensus mezi Top 25). V roce 2013 je vytvořen k poctě 45let od založení firmy zatím poslední doutník Cuatro Cinco, kterého je vyrobeno pouze 4500boxů pro celý svět. Doutníky Joya De Nicaragua jsou produkováný dnes pro celý svět a také pro Českou Republiku, kde se nám dostane široká škála doutníku JdN, které dováží p.David Kaiserlich z Brna. Mužeme ochutnat méně známe série jako Tripa de Larga Torcedor, Rosalones a také známé série jako například Clásico a Antaňo anebo prémiové série jako Numero Uno, Cuatro Cinco a Cinco Decadas.

Pěstování a výroba

Kým se doutník od JdN dostane k nám, do rukou spotřebitele, projde zdlouhavým procesem a bez mála přes 300 páry rukou. Vše začíná zasazením semínek do tácu naplněného kompostem, přibližně po osmi dnech jsou nejsilnější rostlinky odděleny a přesázeny do vlastních nádob. Asi o 30 dní později jsou roslinky přesázený na plantáže do řad kde rostou do velkých tabákových rostlin.

Plantáže Joya De Nicaragua

Když je rostlina plně vzrostlá, odebírají se listy Seco, Viso, Ligero zdola nahoru. Přímo na plantážích se nacházejí stodoly, kde se tyto zelené listy tabáku dávají navlečené k sobě a „hlavou“ dolu se věší. Takto zústavají zavěšené po dobu přibližně 45 až 60 dnů. Pak jsou listy převezeny do fabriky a naskládány do tzv.pilónu s přidanou vlhkostí (vodou) které generuje teplo, které produkuje přirozenou transformaci chemických složek listu prostřednictvím oxidace a uvolňování přírodních sloučenin, což se nazývá proces fermentace. Tento proces transformuje chuť a vůni listu. Moja de capa – krycí listy jsou vlhčeny, aby se oddělily listy, které byli k sobě slepené v pilónu. Vlhký krycí list je zpracovatelnější a snáze se omotává a obaluje doutník.

Jakmile bylo rozhodnuto, že proces stárnutí dosáhl svého vrcholu, listy jsou odkryty a ručně se odstraní tvrdý dřevěný stonek, což je postup, který je pro Joyu de Nicaragua jedinečný. A teď přichází to nejlepší, ubalení doutníku. Ve fabrice pracují muži i ženy, kde  mají pohodovou atmosféru, poslouchají rádio, chatují, nekteří kouří doutníky. Doutníky jsou balené ručně. Každý doutník je před odesláním do další fáze zkontrolován a testován tahem.

Escaparates neboli Aging Room je dalším milníkem v životě doutníku. Zde doutníky odpočívají po dlouhé a ťežké fázy na plantážích a ve fabrice, právě zde se propojí všechny chutě doutníku. To může trvat od 90 dnů do několika let, v závislosti na síle a míšení doutníků. Joya de Nikaragua považuje Escaparates za jednu z nejdůležitějších fází výroby doutníků. Nakonec jsou doutníky zabaleny do boxu, dostanou prstýnky a celofán a ochrannou známku. Po tomto celým zdlouhavým a někdy mnoha let čekajícím procesu jsou doutníky dopraveny k nám.

Oficiální katalog JdN exkluzivně v CZ jazyku zde:

Doutníky Joya De Nicaragua můžete zakoupit u každého vašeho oblíbeného prodejce, např. zde:

https://doutniky-rb.cz/doutniky-nicaragua/doutniky-joya-de-nicaragua

Fotogalerie:


Mario Pérez: Joya de Nicaragua’s Factory Manager

Juan Ignacio Martínez: Executive President of Joya de Nicaragua

Rudy Ruíz: Joya de Nicaragua’s Master Torcedor

admin • 05/01/2021


Previous Post

Next Post

Napsat komentář